„80 nap alatt az informatika körül” verseny

A verseny lezárult, köszönjük a részvételt mindenkinek.

Feladatok

12. hét

Szerda december 19.

Mosás után

Mosáskor összekeveredtek a zoknik. Mosás előtt volt 3 pár piros, 4 pár kék, és 5 pár zöld zokni. Bekötött szemmel húzva a mosott zoknik közül pontosan mennyit kell kivenni ahhoz, hogy legyen egy felvehető azonos színű pár zoknink? Pontosan mennyit kell kivenni ahhoz, hogy kék pár zoknit tudjak felvenni?

Hétfő december 17.

Lakosság

Egy kisvárosban több lakos van, mint a lakosok bármelyikének a hajszála. Tudjuk, hogy nincs két azonos számú hajszállal rendelkező lakos. Tudjuk azt is, hogy 5389 hajszála senkinek nincs. Legfeljebb hány lakosa van a kisvárosnak?

11. hét

Szerda december 12.

Word sablon

Kedves Versenyző! Ön egy újság szerkesztőségében dolgozik és szeretné megkönnyíteni a munkáját. A munkája során A+-as méretű és álló helyzetű újságoldalakat kell szerkeszteni, mely 3 hasábos. Készítsen egy sablont, mely alkalmas 3 hasábos újság formátum készítésére Microsoft Word programban!

Hétfő december 10.

Függvényábrázolás

A versenyzők emlékeznek arra, hogy már rajzoltak spirált Excel segítségével. Most hasonló feladatot kell megoldani. Kérem, hogy Microsoft Excel segítségével rajzolja fel a következő függvényt!

Függvényábrázolás kép

10. hét

Szerda december 5.

Autóverseny

Gondolom, mindenki látott már autóversenyt, mely egy körpályán több időmérőponttal bonyolódik. Kérem, készítsen egy excel táblázatot, mely képes a különböző mérőpontokon áthaladó autók sorrendjét megállapítani. Az egyszerűség kedvéért, csak az áthaladásokat kell figyelembe venni és az időeredményt nem kell meghatározni. Az áthaladások bevitelére legyen egy-egy kitüntetett mező, ahol az elhaladó kocsi rajtszámát lehet beírni. Hibás bevitelt szűrje a tábla.

Hétfő december 3.

Igazság?

Kérem, tagadja a következő állításokat: az emberek feloszthatók a következő csoportokra: Gyerek; Dolgozó; Nyugdíjas.

A dolgozó felosztható munkavállalóra és munkaadóra. A nyugdíjas lehet munkaadó. A gyerek nem lehet munkavállaló.

Lehetséges-e, hogy bárki lehet munkaadó? Válaszát kérem indokolja.

9. hét

Szerda november 28.

GPS rendszer?

Tudjuk, hogy a GPS műholdak pályája 26.580 km magas kör alakú és a keringési idejük 11óra 56perc. Mekkora a műholdak sebessége ezen a pályán? Ez a sebesség más, az idődilatáció miatti, időeltérést hoz magával. Mekkora ez az érték?

Hétfő november 26.

Hogy is lehetséges?

Kovács és fia, Feri, autóval mennek amikor balesetben az apa meghal és a fia, Feri, kórházba kerül. A vizsgálatok után kiderült, hogy azonnali életmentő műtétre van szükség. Az ügyeletes sebész azt mondja, hogy nem végezheti el a műtétet, mert beteg a fia, Feri. Hogy is lehet ez?

8. hét

Szerda november 21.

Függvényábrázolás

Kérem excel segítségével rajzolja fel a következő függvényt!

Függvényábrázolás kép

Hétfő november 19.

Ésszerű vagy ésszerűtlen ez a viselkedés?

Egy ember a 27 emeletes házban a legfelső emeleten lakik. Munkanapokon, dolgozni jár. Reggel elindul munkába, beszáll a liftbe és lemegy a földszintre, majd elsétál a munkahelyére. Délután hazafelé bevásárol és hazaérve beszáll a liftbe, és a 20-dik emelet gombját nyomja meg, ahonnan gyalog cipeli fel a vásárolt termékeket. Előfordul az is, hogy találkozik valamely szomszédjával, ekkor jellemzően közvetlenül a 27-dik emeletre megy a lifttel. Mi lehet ennek az oka?

7. hét

Szerda november 14.

Segédeszköz vakok számára.

Van egy vak írással működő kijelző, un Braille kijelző. Ezekkel a kijelzőkkel is előfordul, hogy nemzeti karakterszettel kell ellátni. Az adott kijelzőbe be lehet tölteni a karakter táblát. A karaktertábla egy szöveges file-be van leírva. A kinyomtatott szövegfile tartalmának csak egy részlete ismert

Részleges kép

Kérem egészítse ki a file-t a hiányzó karakterekkel beleértve a magyar betűket is, ASCII 852 karaktereknek megfelelően. A nem meghatározott karakterek helyére a szóköz jel kódját kell írni.

Hétfő november 12.

Hamisítás nyomozása

Egy aranyat tároló szobában egymástól elkülönített 10 db rekeszben nagy mennyiségű ismert egyforma méretű és súlyú aranyrudat tartanak. Valaki ellopta az egyik ilyen tároló rekeszt és hogy ne tűnjön fel helyére az előzőekkel megegyező méretű aranyozott ólomrudakat tartalmazó rekeszt helyezett. Egyetlen mérés segítségével kell megállapítani, hogy melyik tároló tartalmazza a hamis rudakat. Hogyan lehet ezt megoldani?

6. hét – 2018. november 5.

Ki és mi volt?

A Robotika egyik úttörője hazánkban. Ki volt Ő?

A boldog békeidőkben Nagykőrösön született. A református Arany János Gimnáziumban 1948-ban, kitűnő minősítéssel érettségizett. A Budapesti Műszaki Egyetemre szeretett volna felvételt nyerni, ám politikai okokból - kitűnő eredménye ellenére - sem sikerült neki. Végül a Szegedi Tudományegyetem matematika-fizika szakát végezte el. 1957-ben csatlakozott az MTA Matematikai Kutató Intézete Matematika és Logika és Alkalmazásai Osztály Gépkutató Laboratóriumához. Robot építésben vett részt. A robot a pavlovi reflexek modellezése céljából készült. A megépítésekor kitűzött cél a fototropizmus, a kondicionálhatóság, és egy védekező, feltétlen reflex gépi rekonstruálása volt. A felépített műállat 60 cm hosszú 40 cm széles és 25 cm magas volt.

Miben segíti életünket a találmánya?

A kiegyezés körül született Szentesen. A középiskolát a szülőhelyén végezte, majd a Grazi Kereskedelmi és Ipari Akadémián szerzett diplomát. Fiatal korában irodai munkát végzett. 1895-ben szabadalmaztatta találmányát, melyet egy későbbi barátjával továbbfejlesztett. Később méltatói ezt írták: „Még ma (1934) sincs olyan készülék – bár azóta 35 év telt el -, amely egyszerűség, biztosság, gyorsaság dolgában a mienket megközelítené. Betűíró készülékünk óránként 40 000 szót továbbít. A ma használatos rendszerek alig tizedrészét érik el ennek a teljesítőképességnek.” 1943-ban hunyt el. A Híradástechnikai Tudományos Egyesület 1960-ban díjat alapított az emlékezetére, melyet azóta is évente ítélnek oda az arra érdemeseknek.

Világraszóló számítástechnikai fejlesztés fűződik a nevéhez. Ki Ő?

A második világháború előtt született Budapesten. 1956-ban Kanadába emigrált, ahol a McGill Egyetemen 1961-ben villamosmérnöki/elektromérnöki diplomát szerzett. Ő volt annak a csapatnak a vezetője, amely 1971-ben elkészítette a világ első mikroprocesszorát, az Intel 4004-et. Fejlesztési vezetőként felügyelte a DRAM memóriachip kifejlesztését, valamint az első elektronikusan programozható EPROM chip megalkotását. Ezt mondta: "Amikor elkezdtük, ez egy olyan üzlet volt, ahol mérnökök adták el megoldásaikat mérnököknek és az átlagembernek nem tudták elmondani, tulajdonképpen mit is csinálnak. Ma már százmilliók veszik hasznát a technológiának és ez a legszebb az egészben."

Mérési feladat az űrben

Az űrszonda megérkezik a Mars bolygóhoz és leszállást hajt végre. A megközelítés során 300 km magasságban 30km/sec sebességről egyenletes lassulással közelíti meg a felszínt. A szondában elhelyezett program folyamatosan figyeli és számolja magasságot. A magasságmérést lézeres távolságmérő segítségével valósították meg. A lézeres mérés úgy működik, hogy egy fényimpulzust küld a céltárgy felé és méri a visszaverődési időt. A visszaverődési idő ismeretében számítja ki a magasságot. A folyamatos magasságmérés úgy történik, hogy a mérőegység a visszaérkező impulzussal egyidőben új mérést indít (mintegy folyamatosan verődik a fényimpulzus a szonda és a MARS között). Írjon programot (folyamatábrát), mely meghatározza, hogy milyen időközönkét kap magasság adatot a vezérlő egység és mennyi utat tesz meg a lézer fény a teljes leszállás alatt! Mivel a szonda energia ellátása korlátozott így figyeljen arra, hogy az adatok meghatározása a lehető legkevesebb energiába kerüljön. Energia csökkentés érdekében a részegységek kikapcsolhatók akkor, ha nincs funkciójuk

5. hét – 2018. október 29.

Ki volt?

Ki volt a feltaláló és mely találmányáról híres?

Budapest mellett, Gödöllőn született mintegy 120 éve. Tanulmányait Budapesten, a mai Vörösmarty Mihály Gimnáziumban végezte, majd a Műegyetem Gépészmérnöki Karán szerzett oklevelet. Műszaki érdeklődésére jellemző, hogy már fiatalon megírta "Az automobil" című összefoglaló munkáját, mely több kiadást is megért. A tanácsköztársaság idején már álló és mozgókép továbbítással kapcsolatos kísérleteket végzett a Telefongyárban.

Később Berlinben dolgozott és részese volt az 1929. március 8-án a berlin-witzlebeni rádióállomáson - a 175,4 m-es hullámhosszon - elvégzett kísérlet előkészítésének és lebonyolításának, ahol a világon először mozgó televíziós közvetítést adott, majd rövid idő múlva sikerült szobában ülő személyek képét mesterséges fényforrás közvetítése nélkül is "átvinni". Ezen túlmenően foglalkozott a hangosfilm megvalósítás kérdésével is.

Ki volt ő?

A második világháború vége után született. Kaliforniában, Berkeley-ban tanult. Stanfordon szerezte a doktori címét. Bill Gates munkatársa volt és nagyrészben az Ő munkásságának köszönhető a táblázatkezelés mai formája. Az általa kidolgozott WYSIWYG szövegszerkesztő program volt a ma ismert Word előző változata. A magyar jelölés egy elnevezési megállapodás a számítógép-programozásban. Ebben a jelölésrendszerben az objektum neve feltünteti annak típusát és tervezett használatát.

Ki volt a feltaláló?

Nemsokkal az első világháború előtt született Budapesten. A középiskolát a Tavaszmező utcai Zrínyi Miklós Gimnáziumban végezte. Diplomát szerzett. A hatvanas években előbb a BME Híradástechnikai Tanszékén, majd az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságban dolgozva is elsősorban arra törekedett, hogy a negyvenes években bekövetkezett korszakos tudományos felismerések hazánkban is érvényre jussanak. A műszaki tudományok doktoraként csendesen és következetesen dolgozott. Tagja volt az 1956-ban alakult MTA Kibernetikai Kutatócsoportjának. A csoport 1959-ban helyezte üzembe az M-3 számítógépet. 1968-ban megalapította a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságot (NJSZT).

Ki volt ez az ember, és miért emlékszünk rá?

A boldog békeidőkben született Budapesten. A második világháborús üldözés elől menekült az Egyesült Államokba. Megérkezésekor egyetlen szót sem beszélt angolul, ennek ellenére nagy karriert futott be. A Princetoni Egyetemet 3 év alatt végezte el. 1945-ben megkapta az amerikai állampolgárságot. A Markov-láncok elméletével fogalakozott. Albert Einstein munkatársa is volt. Tom Kurtz mellett részese volt a számítástechnika kialakításának és fejlődésének.

Közös munkájuk eredménye a következő definíció és a program:

  1. A nyelvet a kezdő is könnyen megtanulhassa.
  2. Sokoldalú nyelv legyen: bármilyen célra készülhessen program.
  3. Magasszintű utasításai utólag tanulhatók, árát ne a kezdő fizesse, hanem a haladó.
  4. A nyelv legyen interaktív használó és számítógép között.
  5. Világos, érthető hibaüzeneteket adjon használóinak.
  6. Kis programokra gyorsan válaszoljon.
  7. Használható legyen a gép szerkezetének ismerete nélkül.
  8. Védje a használót a computer operátorrendszerének gondjaitól.

Határérték számítás

Készítsen programot (folyamatábrát) a következő összefüggés eredményének meghatározására.

képlet

A fenti összefüggés határértéke matematikailag meghatározható, ismert e2=7.389056098930650227230427460575007813180315570551847324. Az elkészített program dupla hosszúságú lebegőpontos számábrázolással határozza meg az e2 értékét.

4. hét – 2018. október 22.

Fodrászok

Egy faluban két fodrászműhely van és mások nem foglalkoznak frizura készítéssel. Jelenleg egyik műhelyben sincs vendég, csak a fodrász tartózkodik bent. Milyen szempontok alapján választasz a műhelyek között annak érdekében, hogy a lehető legjobb frizurát kapja?

Kínai császár jutalma

Adódott a helyzet, hogy a Kínai császár meg akarta jutalmazni az egyik alattvalóját Chint és megkérdezte tőle, hogy mit kívánna legjobban. Chin azt válaszolta, hogy ha meg nem sértené ezzel a kéréssel, akkor annyi búzát kérne, amennyit a következő szabályok szerint el lehet helyezni egy sakktáblán: A szabály az, hogy az első mezőre 1 szem búzát teszünk, a másodikra kettőt, a harmadikra négyet, majd soronként haladva minden következő mezőre kétszer annyi szem búzát kell tenni, mint a megelőzőre. Amennyiben feltételezzük, hogy egy szem búza 10 gramm pontosan mennyi búzát kért Chin jutalmul?

Teljesítette-e a kérést a császár?

3. hét – 2018. október 15.

Eredmények értékelése

Excel segítségével tároljuk a diákok érdemjegyeit, amit felelésekkel, dolgozatokkal, önálló feladatokkal szereztek. Készítsen olyan eredmény oszlopot, ami a különböző módon szerzett jegyeket különböző külön-külön megadható súllyal vegye figyelembe és a kerekített eredményekből töltse ki az „eredmény” rovatot. Eredményt csak akkor számíthatunk, ha minden dolgozatot és önálló feladatot elkészített a diák.

Az eredmény rovat felhasználásával készítsen a táblázat statisztikát, ami megadja, hogy az osztály tanulói közül hányan kaptak 5-öst, 4-est, 3-ast, 2-est és 1-est.

Kincskeresés egy palotában

Kincskereső vándor az útja során találkozik egy öreg őszszakállú bölccsel. A bölcs azt a segítséget adja, hogy a keresett kincs egy festmény, amit a közeli romos elhagyott kastélyban talál, ha meg tud fejteni néhány állítást. Az állításokról azt tudjuk, hogy nincs közöttük egynél több hamis állítás. A vándor felkeresi a közeli romos kastélyt, ahol egy eldugott szobában három ládikát talál.

  • 1. A felirat, hogy „A kép nem ebben van” és „A kép festője velencei”
  • 2. A felirat, hogy „A kép nem az első ládikában van” és „A kép festője firenzei”
  • 3. A felirat, hogy „A kép nem ebben van” és „A kép a második ládikában van”

Hogyan választ a vándor?

Ha a kincskereső rosszul választ, a ládikában rejtőzködő szörny azonnal felfalja. Ha a vándor helyesen választ, akkor leírást talál arról, hogy hogy jut el a rejtek szobába, ahol ismét három ládika van. Az utasítás szerint az egyik ládikán mindkét felirat igaz, egy másikon mindkét felirat hamis a harmadikon pedig az egyik igaz a másik hamis.

  • 1.A felirat, hogy „A kép nem ebben van” és „A kép a második ládikában van”
  • 2.A felirat, hogy „A kép nem az első ládikában van” és „A kép az ólom ládikában van”
  • 3.A felirat, hogy „A kép nem ebben a ládikában van” és „A kép az első ládikában van”

Hogyan választ a vándor?

2. hét – 2018. október 8.

Robot

Mindenki látott már robotot, ami egy emberi kart utánoz. Ez a feladat két mozgáspontot csuklót tartalmaz a rendszer és síkbeli mozgás végrehajtására alkalmas.

Síkbeli rajzoló gép

Határozza meg, hogy milyen mozgásokat kell elvégezni a csuklókon, ha jelenleg x0, y0 pontban tart a ceruza egy adott x1, y1 pontba akarjuk beállítani a ceruzát és adott y1 magasságban x2 pontig kívánunk egyenest rajzolni. A feladat megoldására írjon programot (folyamatábrát).

Keresztrejtvény

1
 
2                   
                     
 
 
3                              4
                                 
   
   
567                 
                       
       
       
       
       
    8   
         
         
         
         
         
         
         
         
         
9           
             
       
       
        10
         
  11                   
                       
         
         
12                       
                         
       
       
       
       
     
     
   
   
   
   
13                                 
                                   
   
   
14                           
                             
   
   

Vízszintes

  1. Ezt a gépet 1769-ben Kempelen Farkas kezdte építeni, és 1782-ben mutatta be először.
  2. Egy tudomány mely az automatizált adatfeldolgozás eszközeivel és azok különböző területeken való használatával (például a számítógép építése és azok programozása) foglalkozik.
  3. Ezen a fogalmon olyan megengedett lépésekből álló módszert, utasítás(sorozato)t, részletes útmutatást, receptet értünk, amely valamely felmerült probléma megoldására alkalmas.
  4. Az infrmáció egysége, ennek többszörösét használjuk a számítógépekben, mint információ tárolási egységet.
  5. Egy számítástechnikai adattároló berendezés, mely hosszú távon képes adatokat tárolni, még kikapcsolat állapotban is.
  6. Olyan berendezés, amely képes bemenő adatok (input) fogadására, ezeken különféle, előre beprogramozott műveletek (programok) végrehajtására, továbbá az eredményül kapott adatok kijelzésére, kivitelére (output), amelyek vagy közvetlenül értelmezhetőek a felhasználók részére vagy más berendezések vezérlésére használhatóak.
  7. A számítástechnikában a számítógépeknek az alapprogramja, mely közvetlenül kezeli a hardvert és egy egységes környezetet biztosít a számítógépen futtatandó alkalmazásoknak (például szövegszerkesztők, játékok stb.).
  8. Az elektronikus digitális számítógép műveleti területe, nem képes hosszú távú adattárolásra. A programok futtatásuk során ezen a területen helyezkednek el és itt dolgoznak.

Függőleges

  1. Ezen a területen helyezkedik el a BIOS.
  2. Nevéhez fűződik a CNN-chip kifejlesztése, valamint a neurális hálózatok (vagy neuronhálók) kutatásának megindítása Magyarországon.
  3. A matematika egyik, igen fiatal tudományága, amely az információfeldolgozó gépek tervezésének és működtetésének elméleti, matematikai alapjaival foglalkozik.
  4. Egy olyan specializált mikroprocesszor, amelynek felépítését, architektúráját kifejezetten a digitális jelfeldolgozás működési igényeihez optimalizálták.
  5. Az ilyen elven felépített gépek tartalmazzák a számítógép önvezérlését végző CPU-t, azaz a központi feldolgozó egységet (processzort), az adatokat és programokat a műveletek végzésének idejére tároló operatív memóriát, az egységek közti adatforgalmat lebonyolító vezetékek rendszerét (adatsín-rendszer), a felhasználókkal történő kommunikációt végző I/O rendszert.
  6. Az algebrában kialakított kétműveletes struktúra, melyet feltalálójáról neveztek el, aki 1815 és 1864 között élt.

1. hét – 2018. október 1.

Rajzoljunk kört táblázatkezelővel!

Egy afrikai törzs varázslója az utóbbi időben nehezen tud hipnotikus állapotba kerülni. Az általa használt technika az erős fizikai megterheléssel járó fejkörzésen alapul. Segítsünk a törzs varázslójának a hipnotikus állapot elérésében. Készítsünk egy kartonpapírra nyomtatott kis menetemelkedésű spirált. Tudjuk, hogy ezt klasszikus módon úgy lehet megvalósítani, hogy a papírlap közepére rögzítünk egy hurkapálcát, amire cérnát tekertünk, melynek végén egy hurok van. A hurokba illesztjük a ceruzát és a cérnát feszesen tartva rajzolni kezdünk olyan irányban, hogy közben letekerjük a cérnát a pálcáról. Ha ügyesen voltunk, akkor szép egyenletes spirált láthatunk a kartonlapon. A feladat megoldását gyakorolni kell és akkor sem lesz mindig szép az eredmény. Modernebb megoldást szeretnék kérni! Rajzoljunk spirált számítógép segítségével. Igen, persze tudom, ehhez programot kell írni és az nem mindenkinek megy. Úgy gondoltam, hogy meg lehet oldani a feladatot egy Excel táblázat ügyes elkészítésével. Mindenki ismeri az excel programot és biztosan készített már vele valamilyen ábrázolást. Hogyan lehet a program segítségével kört, és spirált rajzolni?

Igazmondók és hazudók faluja

Egy idegen betéved az igazmondók és hazudók falujába. Ebben a faluban a lakosok egy része mindig igazat mond, míg másik része mindig hazudik. Az idegen tudja ezt, amikor találkozik három helybeli álldogálóval, akik beszélgetnek. Illendően köszön és megkérdezi az egyiket, hogy Ő az igazmondók vagy a hazudók csoportjába tartozik-e? A megkérdezett ember beszédhibás, így az idegen nem érti, hogy pontosan mit is válaszolt, ezért odafordul a másik falubelihez, azzal, hogy kérem segítsen nem értettem a választ. A második falubeli határozottan azt állítja, hogy az első megkérdezett a hazug emberek csoportjába tartozik. A harmadik falubeli közbeszól, hogy ne higgyen az előzőnek, mert az hazudik.
Kérdés, hogy mit is tudunk a három falubeli emberről?!